Rubienalia 2020 – Relacja

Tegoroczne Rubienalia 2020 przeszły już do historii. Jednak to niedzielne świętowanie na długo zapadnie nam w pamięci. Był to cudownie spędzony czas z Królem Władysławem II Jagiełło w tle. To dzięki niemu od 620 lat możemy się cieszyć z praw miejskich i wspólnie świętować urodziny naszej małej, wspólnej Ojczyzny.
Tradycyjnie od 5 lat uroczystość otworzył herold czytając orędzie – tekst nadania praw miejskich. Odbyło się również symboliczne przekazanie kluczy przez włodarza naszego miasta Panią Martę Majewską Burmistrza naszego miasta. Klucze te odebrali z jej rąk przedstawiciele hrubieszowskiej młodzieży.

Głównym punktem programu były „Potyczki żakowe o berło Króla Władysława Jagiełły” w których wzięły udział hrubieszowskie szkoły i grupy młodzieżowe. Rywalizowały w sumie w 10 konkurencjach aby zdobyć nagrodę główną czyli samo berło oraz nagrody dla swoich szkół. W tym roku potyczki dofinansowane były ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020„.

Przez cały dzień towarzyszył nam też Jarmark hrubieszowski, na którym prezentowali swoje swoje wytwory rękodzielnicy z całego naszego regionu.
Nie zabrakło też części artystycznej, na której zaprezentowali się:
– Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
– Zespół „Górzanki” z Gozdowa
– Zespół „Niepokorni” z Trzeszczan
– Zespół „Arabeska” z Mircza
– Soliści: Milena Turzyńska, Natalia Maciejewska, Julia Krawiec.
Gwiazdą wieczoru był raper NOWATOR, który porwał całą zgromadzoną publiczność do zabawy i tańców.

Imprezą towarzyszącą był Festiwal Smaków Świata „FOOD Truck

Partnerami wydarzenia byli:
– Województwo Lubeleskie. Lubelskie Smakuj życie”!
PGE Dystrybucja
Grupa AZOTY
za co bardzo dziękujemy.

<<Zobacz zdjęcia>>