Rubienalia 2019 – Galeria

I tak to „Rubienalia 2019” przeszły do historii. Teraz czas na podsumowania, refleksje a przede wszystkim wspominanie. Gdybyśmy chcieli jednym słowem opisać nasze wrażenia, byłoby to słowo „MEGA”. Wszystko było mega! Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się wspólnie bawić, uczyć, rywalizować i chwalić, bo akurat mamy czym. W ciągu tych dwóch dni swoje stoiska promocyjne miały: Klub Kolekcjonera, Szkoła Językowa Hellen Doron, Szkoły Podstawowe Nr1, Nr2, Nr3, LO „Staszic” i LO „Kościuszko” oraz Wolontariusze PCK. Tym młodym ludziom, ich nauczycielom i opiekunom należą się wielkie podziękowania za zaangażowanie, trud włożony w przygotowanie stoisk, występów, pozytywną energię i wspaniałą zabawę z nami. Dziękujemy za ducha walki, odwagę i dystans do siebie przy potyczkach żakowych. Wszyscy walczyli do końca, jednak zwycięzca musiał być jeden. Tegoroczne „Berło Króla Władysława II Jagiełły” jako trofeum przechodnie wywalczyli „Aktywni na 100 lat – Wolontariusze PCK. Brawo!
Sobota, to obok prezentacji szkół również czas warsztatów. Tutaj chcemy jeszcze raz gorąco podziękować paniom z „Klubu Złotego Wieku”, które w „Zajeździe u Karczmarza” uczyły dzieci jak się lepi pierogi, a przy okazji wspierały akcję „Hrubieszów gra dla Angeliki”. To dzięki ich zręcznym rękom, przepysznym farszom uczestnicy „Rubienalii” mogli się rozsmakować w babcinych pierożkach.

Obok można było coś ulepić „u Garncarza”, wymalować „u Malarza”, stworzyć wisiorek „u Złotnika”, uszyć sakiewkę „u Szwaczki” i spróbować swoich sił w tkaniu kilimów w zajeździe „U Tkacza”. A wszystko to ukraszone prezentacjami artystycznymi i Smakami Świata z towarzyszących nam przez dwa dni Food Tracków.
Drugi dzień, to bardziej uroczyste świętowanie 619 Rocznicy Nadania Praw Miejskich naszemu Miastu. W tym roku Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska po raz pierwszy przyznała „Berło Króla Władysława II Jagiełły” jako wyraz szacunku i podziękowania w promowaniu kultury i tradycji regionu. Otrzymały je cztery gminy: Uchanie, Horodło, Mircze i Dołhobyczów. Piąte Berło było szczególne dla nas – pracowników Hrubieszowskiego Domu Kultury. Od Pani Burmistrz usłyszeliśmy, że „Serce Hrubieszowa bije w HaDeKu” – te słowa to dla nas szczególne wyróżnienie, które dodaje motywacji w podejmowaniu kolejnych wyzwań.
Drugą nagrodę otrzymaliśmy właśnie od Was! Mieszkańców i uczestników Rubienalii. Zaskoczeni? To właśnie dzięki Wam udało się stworzyć niepowtarzalną atmosferę czasów Władysława Jagiełły. W przyszłym roku czeka nas okrągła 620 rocznica więc już dziś Was na nią zapraszamy!